Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları

termal oteller afyon, afyon gazlıgöl kaplıcaları, afyon gazlıgöl termal otelleri

Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon şehrinin kuzeyinde Afyon merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunan Afyon’un İhsaniye ilçesine bağlı bir beldedir. Gazlıgöl Kaplıcaları’na gelip buradaki şifalı ve termal sular ile hastalıklarına çare, bedenlerini yenileme ile kendilerine yeni bir hava katabilirler. Ulaşım bakımından da merkezi konumda olan Gazlıgöl Kaplıcaları hem karayolu ile hem de demiryolu ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz konumdadır. Gazlıgöl Kaplıcalarının sadece hamamı değil aynı zaman kaplıcaların içeresinde bulunan mineralli suları da önemli bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Türkiye’de her yerde satılan ve maden suları arasında en eskiye dayanan Kızılay Maden Suyu ’da Gazlıgöl Kaplıcalarından çıkmaktadır.

Gazlıgöl Kaplıca Özellikleri

Gazlıgöl kaplıcalarında 35-68 santigrat derecedeki sıcaklıkta bulunan suyun debisi 9 lt/sn.dir. Kaplıca içerisinde bulunan suyun kimyasal özelliği ise hiperterm, hipotenik, alketihir karbonatlı ve hafif radyoaktif bileşimlerinden oluşmaktadır. Bu kimyasal özellikler ile ziyaretçilerine bir takım tedavi uygulanmaktadır. Bu şifa getiren kimyasal özellikleri fazla olan su ziyaretçilere iki türlü uygulanmaktadır.

  • İçme Tedavisi
  • Banyo Tedavisi

İçme Tedavisi: Gazlıgöl kaplıcalarında içme suyu olarak adlandırılan şifalı su kimyasal özellikleri bakımından bikarbonatlı sular grubundadır. Bulanan suyun ılık şekilde içilmesi taktirinde ağrılı ve spazmlı böbrek hastalıklarına, insan vücudundaki herhangi bir mide rahatsızlığına, karaciğer, safra yolları ve bağırsağın spastik ağrılarına tavsiye sağlanmaktadır.

Banyo Tedavisi: Vücut da bulunan romatizma, nevralji, nefrit, artroz, kadın hastalıkları ve seboreik dermatit gibi deri hastalıkları üzerinde iyi gelmektedir.

Gazlıgöl Kaplıcalarında şu an da 5 adet umumi termal havuzlu hamam, 4 adet havuzlu dubleks villa, 16 adet çift oda şeklinde küvet tipi banyo ünitesi ile misafirlerine her türlü hizmeti sunmaktadır.

5 adet umumi havuz hamamlarında bulunan bir adedi tarihi ve şifalı içme suyuna havi, cilt hamamı olarak adlandırılan ve özel kaynak suyu bulunduran hamamdır. 2 hamam da hem kaynak su hem de sondaj suyu mevcut olduğundan ötürü tedavi sıcak su içilerek ve bol bol banyo yapılarak vücuda tedavi yapılmaktadır.  Geriye kalan 3 hamamda sondaj suyu mevcut olup, suyu sadece içmek içinse şifalı su hamamları bulunmaktadır.

Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, son yıllarda çok sayıda termal otel işletmesinin açılması ile birlikte ülkemizin termal başkenti olan Afyon’daki en önemli termal tedavi merkezleri arasında yerini almıştır. Dünya standartlarını yakalayan Afyon termal otelleri, ülkemizin göz bebeği olarak son yıllarda yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

 

2 YorumBir Yorum Bırakın

  • Küçük bir boşluğum vardı ben de bu süreyi gazlıgole kaçamak yaparak değerlendirdim, gerçekten sağlık açısından yararın olduğunu hissetim, termal su banyosu ile çok güzelde zamanlar geçirdim.

  • Su olarak tüketerekte duş alarakta sağlığından faydalanabilirsiniz, tam bir mucizevi olduğunu kabul etmek gerekiyor her bir çok turist bile sağlık için geliyor.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *