Afyonkarahisar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında Afyon olarak adlandırılan Afyonkarahisar şehri, İç Anadolu ve Ege bölgeleri arasında yer alır. Ege ve İç Batı Anadolu Bölgesi’nin devam eden uzun ovalarından birine kurulmuş olan Afyonkarahisar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin Termal Başkenti olarak seçilmiştir. Yer altı kaynakları açısından oldukça değerli mermer yataklarına da sahip olan Afyon, hayvancılıkta da ülkemizin en önemli şehirleri arasında yer almaktadır.

Tarihteki adı Karahisar-ı Sahib olan Afyonkarahisar, adını şehrin ortasında yükselen volkanik siyah kaya parçalarından almaktadır. Bu taşların üzerine yapılmış olan hisar ile özdeşleşen kent zaman içerisinde Afyonkarahisar olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Sahib kelimesini ise Anadolu Selçukluları zamanında Moğol istilasından kaçarak Afyon’a sığınan Sahip Ata Fahrettin Ali’nin ünvanından alan kent, bugün Afyon olarak bilinmektedir. Afyon adı, önceki yıllarda da bu bölgede çokça yetiştirilen haşhaş ekiminden gelmektedir.

Afyon tarihi Milattan önce 3 binli yıllara kadar uzanmakla birlikte Hititler, Sasaniler, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti egemenliğine girmiştir. Bir dönem Pers egemenliğine de giren şehir, en önemli kazanımlarını Osmanlı İmparatorluğu zamanında elde etmiş olsa da son yıllarda yapılan arkeolojik kazıların ve keşiflerin sonucunda çok sayıda Hristiyan ibadet noktası keşfedilmiştir.

Afyon tarihi boyunca önemli savaşlara ev sahipliği yapmış olsa da yakın tarihimizin en önemli savaşı olarak kabul edilen Başkomutanlık Meydan Savaşı da Afyon ilinde gerçekleştirilmiştir. Büyük Taarruz’un 1 gün sonrasında Türk Ordusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 27 Ağustos 1922 günü şehre girerek Yunanistan ordusuna karşı kesin bir zafer elde etmiştir. Bu tarih Osmanlı İmparatorluğu’nun son 300 yılında kaybettiği savaşlar ve dağılma sürecinin ardından Türk ordularının kazandığı ilk savaş olmuştur.

Özgül Termal Tatil Köyü – Gazlıgöl Kaplıları / Afyon Termal Oteller

Afyon Termal Otelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemizin termal başkenti olarak adlandırılan Afyonkarahisar, sayısız yer altı zenginliğine sahip suları ile pek çok hastaya şifa kaynağı olmaktadır. Ömer-Gecek, Heybeli, Gazlıgöl ve Hüdai termal alanları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Termal Turizm Alanı olarak adlandırılmıştır. Son yıllarda gelişen termal turizm, Afyon bölgesinde büyük bir sektör halini almaya başlamıştır.

Özel sektörün girişimleri ile tüm dünyanın dikkatini çekmeye başlayan Afyon termal oteller ve termal tesisleri ile dünya kalite standartlarının üzerinde bir hizmet ve kalite anlayışı her kesimden insana sunulmaktadır. Afyon termal tedavi tesisleri, spa, sauna, Türk hamamı, wellness, hidroterapi gibi pek çok tedavi ve rehabilitasyon imkanını misafirlerine sunmaktadır.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *