Afyonkarahisar Tarihi

Halk dilinde Afyon olarak söylenen Afyonkarahisar ilimiz, ilk olarak Hitit İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştir. Daha sonraları Frig ve Lidya krallıklarına geçen Afyon bölgesi, milattan önce 6. Yüzyılda tüm Anadolu ile birlikte Pers egemenliğine girmiştir. Makedonya’nın ünlü komutanı Büyük İskender döneminde Makedon İmparatorluğu himayesine giren Afyon, İskender’in ölümü ile birlikte toprak ve himaye savaşları veren Selevkos ve Pergamon Krallıkları’nın hükmüne girmiştir.

Roma İmparatorluğu’nda 1. Konstantin döneminde bu bölge Roma’ya bağlanarak halkın Hristiyanlaştırılması amaçlanmıştır.  Roma’nın ikiye ayrılmasıyla Bizans hakimiyetine giren Afyon, Sasani’lerin

Afyonkarahisar Tarihi Evleri

saldırıları sonucu Arap himayesine girmiştir. Daha sonraki dönemlerde 1071 Malazgirt Zaferi ile birlikte Anadolu’nun kapılarının Türkler’e açılmasıyla Kutalmış oğlu Süleyman Şah döneminde Selçuklu egemenliğine girmiştir.

Anadolu Selçuklular Dönemi

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat zamanında ise Afyon Kalesi Sultan’ın emri ile onarılmış ve yeniden düzenlenmiştir. 13. Yüzyılın sonlarında Afyonkarahisar Anadolu’daki Türk beyliklerinden Germiyanoğulları’nın merkezi haline gelmiş ancak Yıldırım Beyazıt’ın 1390’da yaptığı saldırı ile Osmanoğulları topraklarına katılmıştır.1402’de Yıldırım’ın Timur’a yenilmesi ile birlikte tekrar başlayan beylikler sürecinde kent tekrar Germiyanoğulları’na verilmiştir. O yıllardaki adı ile Karahisar-ı Sahip olarak bilinen Afyonkarahisar, Germiyanoğulları’ndan 2. Yakup’un vefatıyla birlikte savaşsız bir şekilde Osmanoğulları topraklarına katılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Döneminde Afyon Tarihi

Yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalan Afyonkarahisar, Osmanlı’nın dağılış sürecinde gerçekleşen Sevr anlaşması sonucunda Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusunun himayesinde kalmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesinde Ege bölgesinin simge şehirlerinden biri haline gelen Afyon, yunan ordusunun en büyük tahkimatlarından birine ev sahipliği yapmış olmasına rağmen Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ordusunun üstün taktik bilgisi ile geri alınmıştır. Kocatepe Savaşı olarak adlandırılan ve Büyük Taarruz’un en önemli savaşı olarak kabul edilen savaş da Afyon toprakları içerisinde gerçekleşmiştir.

2 YorumBir Yorum Bırakın

  • […] Afyon tarihi Milattan önce 3 binli yıllara kadar uzanmakla birlikte Hititler, Sasaniler, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti egemenliğine girmiştir. Bir dönem Pers egemenliğine de giren şehir, en önemli kazanımlarını Osmanlı İmparatorluğu zamanında elde etmiş olsa da son yıllarda yapılan arkeolojik kazıların ve keşiflerin sonucunda çok sayıda Hristiyan ibadet noktası keşfedilmiştir. […]

  • Eski tarihimizi bilmemiz çok önemli, eskidende türk milleti şimdiki gibi asil ve gözü pekmiş, afyonkarahisarda tarih olarak en çok hoşuma giden yerlerden birisi.

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *