Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler

afyonda gezilecek yerler, görülmesi gerekenler

Termal turizm alanı olarak ilan edilen Afyon şehri son yıllarda artan termal turizm ile birlikte açılan yeni termal otellerle her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Afyon termal otelleri, Gazlıgöl, Hüdai gibi farklı kaplıca bölgelerinde konumlandırılmış. Budan Thermal Spa Hotel & Convension Center, MCG Cakmak Thermal Hotel, NG Afyon Wellness & Convension, Ikbal Thermal Hotel & Spa gibi ülke çapında bilinen termal tesislerin yanında irili ufaklı pek çok termal otele ev sahipliği yapan Afyon şehri, çok sayıda hastalığa iyi gelen şifalı sularıyla aynı zamanda spa ve wellness imkanlarını da turistlere sunuyor.

Termal su kaynaklarıyla olduğu kadar tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve müzeleriyle de görülmesi gereken bir şehir Afyonkarahisar’ı kısaca tanıyalım:

Afyon Kalesi

Afyon gezilecek yerler

Afyon Kalesi Havadan Görünüm Foto: Barış Kuyun

Afyon şehrinin ortasında 225 metre yükseklikte bulunan Afyon Kalesi, milattan önce 1350 yıllarında inşa edilmiştir. Volkanik bir kaya kitlesinin üzerine yerleştirilmiş olan kalede tanrıça Kybele’ye adanmış tapınaklar ve 4 adet büyük sarnıç bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu hükümdarlığı sırasında kale onarılmış ve yeniden düzenlenmiştir. Aynı dönemde Afyon Kalesi içerisinde küçük bir mescit inşa edilmiştir. Şehri seyretmek isteyenler için eşsiz bir manzara sunan kaleden bir bakışta bütün şehir merkezini izlemeniz mümkün. Gece ve şehir fotografçıları için eşsiz bir konumda bulunuyor.

Ulu Cami

Afyonkarahisar Ulu Cami

“Direkli Cami” olarak bilinen Ulu Cami

Dönemin Afyon Sancak Beyi Nusrediddün Hasan tarafından 1273 yılında yaptırılan Ulu Cami Afyon’un en önemli caddelerinden Camiikebir Caddesi’nde bulunmaktadır. Doğu, kuzey ve batıda olmak üzere 3 kapısının bulunduğu dikkati çeken Ulu Cami’nin minaresi tuğladan yapılmıştır ve 40 adet ahşap sütun üzerine inşa edilmiştir. Düz toprak damdan oluşan çatısı nedeniyle de 40 direkli cami olarak bilinmektedir.

İncehisar Peribacaları

Afyon otelleri

Afyonkarahisar İncehisar Peri Bacaları

Bir benzeri Nevşehir Kapadokya’da bulunan peri bacaları, Afyon’un İncehisar ilçesi Seydiler Kasabası’nda bulunmaktadır. Çok sayıda irili ufaklı oluşan volkanik kayalar Afyon-Ankara otoyolu kenarında bulunmaktadır. İncehisar haricinde Karakaya köyü civarında da çok sayıda peri bacası görülebilir halde bulunmaktadır.

Frig Vadisi

Frigler'den kalma en önemli tarihi yapılardan biri Frig Vadisi

Frig Vadisi – Afyonkarahisar

Milattan önceki yıllarda Frigler’in himayesinde bulunan Afyon bölgesinde Frigler dönemine ait en önemli kalıntılardan biri Frig Vadisi’dir. Frigler, Anadolu’ya gelen Balkan boylarından biri olarak bilinmekle birlikte Anadolu dışından gelmelerine rağmen yerli halk ile kolay kaynaşmışlar ve Anadolu’nun yerli halkları arasında anılmayı başarmışlardır. Afyon merkezine bağlı Sülün köyü sınırları içerisinde bulunan Frig Vadisi, o dönemde volkanik kayaların içerisinde oyulan mağaralarla karakterizedir. Frigler’den kalma Prymnessus Antik Kenti de bu bölgede bulunmaktadır. Türkiye’nin en önemli trekking rotaları içerisinde yer alan bu bölge, her yıl binlerce turisti hem tarihi hem de sportif güzellikleri için kendisine çekmektedir.

Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı ve Büyük Taarruz Şehitliği

Afyon Termal Otelleri

Büyük Taarruz Şehitliği ve Mustafa Kemal Anıtı

Afyon Kocatepe’den 22 Ağustos 1922 sabaha karşı başlayıp 9 Eylül 1922’de Mustafa Kemal ve askerlerinin Yunan Ordusu’nu İzmir’den deniz dökmesiyle sona eren Büyük Taarruz’da şehit düşmüş tüm subay, astsubay ve erlerimizin bulunduğu Büyük Taarruz Şehitliği Afyonkarahisar sınırları içerisinde bulunmaktadır. Afyon’a gelen hemen herkesin dikkatini çekmesi için İzmir-Antalya-Afyon kavşağında konumlandırılmış şehitlikte namazgah, otopark, mezarlık, şadırvan bölümleri bulunmakla birlikte 100 subay ve 400 erin isimleri yazılmıştır. Şehitliğin çevreye hakim bir bölümünde ise Atatürk’ü Kocatepe’de gösteren heykel bulunmaktadır.

Afyon Arkeoloji Müzesi

1998 yılında kurulmuş olan Afyon Arkeoloji Müzesi, tarih boyunca Anadolu’da yaşamış medeniyetlerin önemli kısmına ait Sandıklı ve Kusura höyük kazıları ile dikkati çekmektedir. 1935 yılında dünya çapında bilinen ilk müze olmayı başaran bu höyük çalışmaları, çok büyük veya grup halinde eserler barındırması nedeniyle daha önemli hale gelmiştir. 1965’te ilk buluntulara rastlanen Frig bölgesi 1971 yılında bölge müzesi haline getirilmiştir.

2 YorumBir Yorum Bırakın

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *